Lipnowscy dilerzy mają duży zbyt    
   
W Lipnie jest coraz wiêkszy problem z narkomanią. W zatrważającym tempie przybywa uzależnionych.
- Heroina nie jest tu popularna, ale marihuana, amfetamina  - owszem - ocenia Zbigniew Celebucki, terapeuta uzależnień w Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień i Współuzależnienia, który również lipnowianom pomaga wyjść z nałogu. Po pomoc mogą zgłaszać się do niego zarówno osoby, które chciałyby zerwać z nałogiem, jak i rodzice przerażeni losem uzależnionych dzieci.
- W Lipnie jest problem z narkotykami, ale większość mieszkańców nie wie, że działa tu punkt konsultacyjny dla narkomanów i ich bliskich - mówi Zbigniew Celebucki. - Dlatego osoby, które potrzebują porady lub pomocy przyjeżdżają do Torunia. Niepotrzebnie, bo w kazdy pierwszy i trzeci piątek miesiąca terapeuta czeka na nich w pokoju nr 7, w Urzędzie Miejskim. Przyjść tu mogą nie tylko ludzie, borykający się z narkotykowym problemem, ale także rodzice zaniepokojeni zmianą zachowania swoich dzieci.
Jak przekonuje terapeuta czujność powinny wzbudzić przekrwione oczy, powiększone źrenice, zmiana kolegów, dziwny zapach dochodzący z pokoju dziecka.
- Często rodzice nie zauważają tych pierwszych symptomów uzależnienia - twierdzi Z.Celebucki. A czasami wystarczy po prostu zapytać, czy zachowanie dziecka nie wskazuje na problem z narkotykami. Dla tych, którzy nie mają odwagi przyjść osobiście, terapeuta uruchomił adres e-mailowy. - Odpowiem na każde pytanie - zapewnia. Można je zadać nie wychodząc z domu, wystarczy napisać i wysłać pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Gdy jednak porada to za mało, terapeuta może skierować narkomana na leczenie w ośrodku zamkniętym. Z Lipna wyjechało już do takich miejsc kilka osób. - Apeluję do rodziców, by nie tracili czasu, jeśli podejrzewają, że dziecko zażywa narkotyki - mówi Zbigniew Celebucki. Chcąc rozwiać wszelkie wątpliwości, można kupić testy na obecność narkotyków. Kosztują 7 zł i są zawsze dostępne w punkcie konsultacyjnym.
źródło: Gazeta Kujawska